Početna strana > Hronika > Goran Bogdanović: Podela Kosova za Srbiju nije prihvatljivo rešenje
Hronika

Goran Bogdanović: Podela Kosova za Srbiju nije prihvatljivo rešenje

PDF Štampa El. pošta
ponedeljak, 19. januar 2009.

Novu 2009. godinu šef Unmika Lamberto Canijer počeo je inicijativom za otpočinjanje tehničkih pregovora Beograda i Prištine, ali nijedna strana nije spremna za direktne razgovore. Dok kosovski lideri traže posredovanje EU, SAD I NATO, Beograd je spreman da razgovara sa Euleksom i Unmikom, ali ne i sa predstavnicima institucija Kosova koje su, prema rečima ministra za KiM Gorana Bodanovića, „odlučile da oduzmu deo teritorije države Srbije“.

- Naravno, to ne znači da nismo spremni da razgovaramo sa UN i Euleksom o implementaciji šest tačaka koje su vrlo bitne za zajednicu. Dakle, mi smo spremni za te razgovore u svakom trenutku i pozdravljamo inicijativu Unmika, od koga i zavisi kada će razgovori početi - kaže za Bogdanović za „Blic".

Ti pregovori, prema njegovim rečima, trebalo bi da pokriju oblasti policije, sudstva, carina, zaštite kulturno-istorijskih spomenika i administrativne granice, kao i infrastrukturu.

Šta su ciljevi Beograda?

- Mi želimo da u srpskim sredinama pripadnici policije budu srpske nacionalnosti, da jedan predstavnik srpske zajednice bude zamenik međunarodne policije. Što se tiče sudstva, ovih dana se vode pregovori sa lokalnim predstavnicima pravosuđa o tome da naše sudije i tužitelji budu ravnopravni u sudskim procesima, da rade po zakonima i uredbama Unmika koje su donete posle 1999. godine. Za nas je apsolutno neprihvatljivo da mi radimo po zakonima takozvane države Kosovo.

Šta se od plana na kojem je insistirao Beograd konkretno sprovodi?

- Trenutno ništa. Upravo zbog toga stalno apelujemo na Unmik da što pre sednemo i razgovaramo o sprovođenju dogovora. Da napokon u srpskim sredinama na severu Kosova, gde je trenutno pravni vakuum, što pre zažive zakoni i bezbednost.

Postoje mišljenja da je primena plana od šest tačaka praktično uvod u podelu Kosova...

- Ne, plan i njegova primena odnose se na celokupnu teritoriju KiM. Neprihvatljiv je bilo kakav oblik podele i Vlada o tome nikad nije razgovarala. Želimo da Kosovo sačuvamo u granicama Srbije i ne odustajemo od svog suvereniteta i teritorijalnog integriteta.

Da li postoji ideja o ponovnom pokretanju statusnih pregovora i da li verujete da će ih biti?

- Naravno, naš cilj su novi pregovori jer smatramo da status Kosova nije rešen. Želimo kompromis gde će sve strane biti zadovoljne, a ne da imamo situaciju da je jedna strana dobila sve, a druga sve izgubila! Takav odnos frustrira srpsku etničku zajednicu jer smatra da je međunarodna zajednica učinila nepravdu prema Srbima i drugim nealbancima.

Euleks se raspoređuje posle zelenog svetla UN. Kako lokalne srpske institucije sarađuju sa Euleksom?

- Ukoliko Euleks bude izvršavao svoje zadatke i rešavao goruće probleme, može da računa na ozbiljnu saradnju sa državom Srbijom, a samim tim i sa lokalnim predstavnicima Srba na KiM.

Imate li komunikaciju sa Međunarodnom civilnom kancelarijom?

- Saradnja ne postoji i mislim da u dogledno vreme neće postojati upravo zbog retorike koja dolazi od šefa te kancelarije Pitera Fejta. Dokle god ne promene odnos, dok se ne shvati na Kosovu žive i druge etničke zajednice, i da je za Srbe apsolutno neprihvatljivo da se u toj kancelariji sprovodi plan Martija Ahtisarija, mi ne želimo da sarađujemo s njima.

Ko je odgovoran za nedavne incidente u Kosovskoj Mitrovici?

- O odgovornosti za ove događaje ne bih smeo i ne bih hteo da spekulišem. I zato sam nakon svakog incidenta pozivao nadležne institucije da otkriju i sankcionišu počinioce. Upravo poslednji događaji koji su se dešavali u severnoj Mitrovici ukazuju da međunarodna zajednica mora da otkrije počinioce, da se ne bi širile spekulacije.

Ima i onih, poput Rade Trajković, koji tvrde da su za incidente odgovorni Srbi...

- Ja nemam takva saznanja i ne mogu s tim da spekulišem. Voleo bih da svako ko ima bilo kakav dokaz, to dostavi pre svega međunarodnoj zajednici i da takve počinioce, makar oni bili i Srbi, sankcioniše. Jer nikome nije u interesu, bez obzira s koje strane dolazile provokacije, ekscesi i tenzije, da štiti bilo koga.

Podaci o trošenju novca do kraja meseca

Šta je sa istragama o nenamenskom trošenju budžetskih para na Kosovu? Ima li rezultata?

- Mislim da postoji jedna pogrešna pretpostavka u narodu - da je za sve što se dešava na KiM odgovorno Ministarstvo za KiM. Ne želim da bežim od odgovornosti za ono što ja radim. Mi smo preduzeli niz aktivnosti za kontrolu onog novca koji Ministarstvo šalje na prostor KiM, a to su plate lokalnih samouprava i tranfer novca koji šaljemo tim lokalnim samoupravama. Osnovali smo radnu grupu koja proverava situaciju na samom terenu, počeli smo da proveravamo i platne spiskove radnika koji rade u tim lokalnim samoupravama, kao i da li ljudi stvarno žive na KiM... Mi ćemo veoma brzo, do kraja meseca, izaći sa konkretnim podacima o tome šta smo našli na samom terenu. Ukoliko je bilo zloupotreba, sigurno nećemo sakrivati od javnosti.

(Blic)